logo
  • Telefon 1: 0723 736 475
  • Telefon 2: 0351 178 448
TIP OPERAȚIEPREȚ (lei)CAS (lei)
I. OPERAȚII PRACTICATE CU SPITALIZARE DE ZI – intervențiile se efctuează sub anestezie locală
Excizie tumori cutanate mici (incl. ex.HP)8000 (excl.ex.HP)
Excizie tumori cutanate medii (incl. ex.HP)12000 (excl.ex.HP)
Excizie tumori cutanate mari (reparare cu lambou cutanat; incl.HP)de la 1600de la 1600
Excizie cicatricede la 1000de la 1000
Tratamentul bolii Dupuytren10000
Excizie tumori subcutanate mici (incl. ex.HP)8000 (excl.ex.HP)
Excizie tumori subcutanate medii (incl. ex.HP)15000 (excl.ex.HP)
Flebectomii varice membre inferioare (anestezie locală)18000
Incizie hidrosadenită6000
Incizie abces perianal (anestezie locală)8000
Biopsie canal anal (incl. ex.HP)12000 (excl.ex.HP)
Hemoroidectomie (anestezie locală)10000 (excl.ex.HP)
Boală pilonidală (anestezie locală)18000
Excizie polip anal (incl. ex.HP) (anestezie locală)10000 (excl.ex.HP)
Ligatură hemoroidală4000
Fistulectomie anală (anestezie locală)15000
Excizie corpi străini subcutanați8000
Puncție – biopsie mamară (incl.ex.HP)8000 (excl.ex.HP)
II. OPERAȚII PRACTICATE CU SPITALIZARE DE 24 ORE (O NOAPTE) – intervențiile se efectuează sub anestezie locală / regională / generală (în funcție de tipul intervenției chirurgicale)
Excizie tumori subcutanate mari (incl. ex.HP) – anestezie locală20000 (excl.ex.HP)
Excizie tumori subcutanate mari (incl. ex.HP) – anestezie regională sau generală28002400
Biopsie canal anal (incl. ex.HP)26002000
Excizie polip anal (incl. ex.HP)28002000
Hemoroidectomie cu spitalizare34002400
Fistulectomie anală cu spitalizare34002400
Flebectomii varice membre inferioare28001800
Safenectomie pentru vene varicoase32002200
Safenectomie laser endovenos75007500
Sectorectomie mamară (incl.ex.HP)35003100
Visceroliză laparoscopică44003500
Laparoscopie exploratorie44003000
Apendicectomie clasică42002600
Apendicectomie laparoscopică44004000
Boală pilonidală – anestezie locală sau regională30002200
Excizia ganglionului sentinela (ICG sau radiocoloid) – nu include trasorul radioactiv sau ICG42002000
Cura incontinenței urinare (TOT)36003000
III. OPERAȚII PRACTICATE CU SPITALIZARE DE 2 NOPȚI
Laparotomie exploratorie45003500
Visceroliză prin laparotomie45003500
Colecistectomie laparoscopică45003500
Gastrostomie45004000
Ileostomie / colostomie49004000
Biopsie hepatică intraoperatorie (incl.ex.HP) – prețul se adaugă procedurii principale19001900
Anexectomie laparoscopică45003500
Cura rupturii vechi de perineu42003500
Cura herniei inghinale / femurale unilaterale cu plasă42002600
Cura herniei inghinale / femurale bilaterale cu plasă46002900
Cura herniei ombilicale cu plasă42002600
Cura herniei epigastrice cu plasă46002600
Cura eventrației cu plasă56004000
Cura cardiospasmului49003500
Cura herniei hiatale56004500
Tiroidectomie (incl.ex.HP)59004000
Histerectomie clasică59004000
Histerectomie laparoscopică65005500
IV. OPERAȚII PRACTICATE CU SPITALIZARE DE 3 NOPȚI
Mastectomie cu limfadenectomie axilară (incl.ex.HP)59004000
Colecistectomie clasică52004000
Coledocotomie cu drenaj Kehr59005000
Coledoco-duodeno-anastomoză65005000
Derivație gastro-intestinală79006000
Enterectomie segmentară79006000
Colectomie segmentară95008000
Splenectomie79005000
V. OPERAȚII PRACTICATE CU SPITALIZARE DE 4 NOPȚI SAU MAI MULTE
Gastrectomie1250012000
Hemicolectomie stângă / dreaptă1150011000
Rezecție anterioară de rect1150011000
Amputație de rect1450014000
Ablație tumoră abdominală95009000
Chist hidatic hepatic80007500

 

Pentru intervențiile cu plată SUNT INCLUSE:

– consultul anestezic, anestezia recomandată

– operația (pregătirea sălii de operație, câmpuri, halate și materiale de unică folosință etc.)

– spitalizarea (numărul de nopți indicate pentru fiecare operație)

– proceduri de diagnostic preoperatorii standard (consult chirurgical, consult cardiologic, set standard de analize medicale, ecografie abdominală, alte consulturi de specialitate efectuate în spital)

– procedurile medicale postperatorii standard pentru intervenția chirurgicală programată, medicație, materiale sanitare consumabile etc.

NU SUNT INCLUSE:

– examenele imunohistochimice – atunci când sunt necesare – prețul depinde de numărul de markeri necesari

– examene histopatologice pentru piese operatorii mari (depinde de dimensiune) – situații rare

– investigații complexe neincluse în planul de diagnostic (CT, RMN, anumiți markeri biologici etc.) – situații rare

– spitalizare în ATI (ventilație, monitorizare) – 850 lei/zi – situații excepționale

– orice zi suplimentară de spitalizare solicitată de către pacient (în afara celor menționate ca incluse în procedura cu spitalizare) – 450 lei

– pat însoțitor – 450 lei

PENTRU INTERNARE se vor parcurge următoarele ETAPE:

  1. Evaluarea preoperatorie – se va stabili un plan de investigații: un set de analize de sânge, diferite explorări imagistice, consultații interdisciplinare în funcție de caz
  2. Programarea intervenției chirurgicale (de cele mai multe ori, etapele 1 și 2 se pot desfășura în aceeași zi) – se analizează rezultatele investigațiilor, iar pacientul va primi recomandările imediate pre-procedurale; se stabilește data și ora intervenției; pacientul va achita 25% din suma intervenției chirurgicale (sumă nerambursabilă în condițiile în care pacientul nu se va prezenta pentru intervenția chirurgicală la data stabilită).
  3. Interventia chirurgicala – pacientul se va interna în dimineața operației când se vor face procedurile în conformitate cu protocoalele interne, alocarea la pat, consultul preanestezic și intervenția chirurgicală propriu-zisă; pacientul va achita restul de 75%.

 

Menționăm faptul că, în situații de urgență (medicală sau de altă natură), etapele menționate mai sus pot suferi modificări (în sensul reducerii timpilor de așteptare) dar fără a se face rabat de la protocolul de diagnostic.